Az előző részben végigvettük a szakképzési munkaszerződésnek azon részeit, amiből kiderül, hogy pontosan a képzési idő mely részeire jár a tanulók számára a munkabér, mit jelent az arányosítás. A változás egyik célja az volt, hogy a tanuló is munkaviszonyként tekintsen a gyakorlati idejére, nagyobb felelősséget és elkötelezettséget vállaljon. Nézzük át azokat a jogokat is, amelyek egy munkaszerződéssel kapcsolatosan még felmerülnek.
Betegszabadság, táppénz
Mivel a tanuló munkaviszonyban van, a betegségével kapcsolatos teendők a tanműhelyt működtető cégnél jelentkeznek.
A betegszabadság és táppénz időtartama és feltételei teljesen azonosak a felnőtt munkavállalókéval.
A betegszabadságot a tanulók esetében is a munkaidő-beosztás szerinti munkanapokra kell kiadni. A tanuló a 15 napnyi betegszabadságot követően a társadalombiztosítási jogszabályok szerint szintén jogosult táppénzre.
Munkahelyi baleset
A duális képzőhely minden esetben rendelkezik felelősségbiztosítással, amely kiterjed a tanulóbalesetre és a tanuló által okozott kárra.
Azonban a tanuló nemcsak a biztonságos környezetében, a tanműhelyben tartózkodik, hanem munkanapjain az üzem más területein is dolgozhat, ahol eltérő munka- és tűzvédelmi szabályok lehetnek érvényesek. Ezért érdemes fokozottan fejleszteni a tanulók biztonságra törekvő viselkedését, a megfelelő magatartási formák kialakítását.
Amennyiben a tanulót munkahelyi baleset éri, annak eljárása megegyezik a felnőtt dolgozók esetében érvényes menettel.
Károkozás, kártérítés
A tanuló kártérítési felelőssége a munkaszerződése alapján fennáll. Gondatlan vagy szándékos károkozása esetén az okozott kárt a Ptk. szerint köteles megtéríteni.
A kártérítés mértéke azonban nem haladhatja meg a – károkozás napján érvényes – kötelező legkisebb munkabér
- egyhavi összegének ötven százalékát gondatlan károkozás esetén,
- öthavi összegét szándékos károkozás esetén.
A szerződés megszűnése, megszüntetése, a felmondás kérdései
A szakképzési munkaszerződés automatikusan megszűnik a tanulói jogviszony megszűnésétől számított harmincadik napon. Amennyiben ezt követően a cég alkalmazza a tanulót, rendes munkaszerződés megkötésére kerül sor.
Azok a cégek, amelyek korábban is fogadtak tanulókat, tudják, milyen nehéz volt a nem jól teljesítő vagy fegyelmezetlen diáktól elválni. A cégnek kellett számára másik gyakorlati helyet keresnie.
A szakképzési munkaszerződéssel ez a helyzet megváltozott, ugyanis ez a szerződés is megszüntethető három módon: közös megegyezéssel, felmondással (15 napos felmondási idővel), illetve azonnali hatályú felmondással.
A duális képzőhely a felmondást és az azonnali hatályú felmondást indokolni köteles. Vita esetén az indok valódiságát és okszerűségét a duális képzőhelynek kell bizonyítania.
Az azonnali hatályú felmondással a cég és a tanuló is élhet, ha a másik fél
- a szakképzési munkaszerződésben vállalt lényeges kötelezettségét szándékosan vagy súlyos gondatlansággal jelentős mértékben megszegi vagy
- olyan magatartást tanúsít, amely a szakképzési munkaszerződés fenntartását lehetetlenné teszi.
A munkaszerződéssel rendelkező hallgatók HR szempontból
A tanuló a munkaviszonya okán nem csak a tanműhely – ebédlő útvonalon fog közlekedni 2, illetve 3 évig.
Alkalma lesz mély benyomást szerezni a vállalati kultúráról, a munkaszervezésről, a cégnél uralkodó hangulatról is. Megtapasztalja, hogy a tanműhelyen kívüli munkavégzése során kap-e segítséget, elismerést, fejlesztést. Ösztönzik-e a fejlődésre, nyitottak-e az ötleteire, kellő felkészítés után kap-e önállóságot? Bevonják-e a cég életébe, meghívják-e a rendezvényekre, kialakulnak-e jó emberi és szakmai kapcsolatai a tanműhelyes oktatóin kívül is? Érezheti-e, hogy hasznos munkát végez, értéket teremt?
A tanműhely projekt révén felkészített, sikeres vizsgát tévő szakemberek kerülhetnek ki az oktatók kezei alól. Átgondolt HR munkával, divatos szóval: onboarding tevékenységgel pedig az emberi kötődések, a cég iránti hűség is kiépíthető.
És végül is, pont ez a szándék egy tanműhely létrehozásával: legyen folyamatosan utánpótlás a hozzáértő és a cég iránt lojális szakemberekből!
Forrás: https://tanuloszerzodes.hu/
Képek forrása: Freepik
A cikk első része itt olvasható.